A gipszfelület kiváló alap festés, mázolás és tapétázás számára – a végső igények ismeretében azonban fontos a szakszerű kivitelezés és a megfelelő előkezelés. Attól függően, hogy a felület milyen burkolatot fog kapni, a Rigips gipszkarton és gipszrost szerkezetek véglegesített felületei négy minőségi osztályba sorolhatók:
•Q1 – alap hézagolás - mindennemű optikai követelmény nélkül
•Q2 – normál glettelés - általános követelmény
•Q3 – speciális glettelés - magasabb minőségi követelmény
•Q4 – különleges glettelés - a végleges felületre vonatkozó legmagasabb minőségi követelmény
Best Finish applikációnkat! Az
alkalmazás letölthető a Play Áruházból
és az App Store-ból egyaránt.
Best Finish applikációnk gyakorlatiasan mutatja be a felsorolt minőségi osztályokat és hasznos információt nyújt a gipszkarton felületek hézagolásának lépéseiről. A Felületi minőség pontban tetszés szerint változtatható a fényerő, így nem megfelelő rétegrend alkalmazása esetén a gipszkartonfal hézagjai kritikus fényviszonyoknál láthatóvá válnak.
Amennyiben a munkaspecifikáció nem részletezi a felületek minőségével szemben támasztott követelményeket, úgy a Q2 normál fokozatot kell alapul venni. A gyakorlatban különféle, gyakran szubjektív kritériumok is érvényesülnek, melyek a felület egyenessége mellett elsősorban az optikai tulajdonságokat vizsgálják. A Rigips rendszerek felületkialakításának konkrét megválasztása során szem előtt kell tartani egyrészt ezeknek a szerkezeteknek a lehetőségeit, másrészt az építkezés nyújtotta feltételeket és a megrendelő elvárásait. Abban az esetben, ha a megrendelés kitér a leendő speciális megvilágítási viszonyokra – pl. súrló fény vagy mesterséges megvilágítás – a megrendelőnek már a hézagolás során biztosítania kell az ennek megfelelő fényviszonyokat.
Q1 minőségi fokozat
Az olyan felületeknél, melyekkel szemben nem támasztottak semminemű optikai (dekorációs) követelményeket, elegendő a Q1 fokozatnak megfelelő úgynevezett alap glettelés, amely a következő:
- a gipszkarton építőlemezek hézagainak kitöltése,
- a rögzítő csavarok látható részeinek átsimítása.
Az alapglettelés magába foglalja az erősítő szalagok lefedését is. A Q1 minőségi fokozat kialakítását az olyan felületeknél javasoljuk, amelyek később valamilyen burkolatot kapnak. Csiszolásra, valamint hézagoló anyag felhordására - kivéve a hézag közvetlen környezetét - nem kerül sor. Az ilyen felület önmagában végleges felületként nem alkalmazható.
Termékek, melyek Q1 minőségi fokozatnál alkalmazhatók: Super, Vario, Rifino Top, ProMix Mega hézagoló anyag és a Rimano Plus A glettanyag.
Q2 minőségi fokozat
Az olyan felületek esetében, amelyeknél a gipszkarton vagy gipszrost szerkezetek felületképzésével szemben általános elvárásokat támasztanak, normál glettelést kell alkalmazni. Célja a felületek kiegyenlítése. Magába foglalja:
- a Q1 alapglettelést,
- az utósimítást (másodolás, csiszolás).
Ennél a hézagolási színvonalnál a munka végeztével nem látszódhatnak a megmunkálás nyomai, a hézagolás és a kartonfelület között fokozatmentes az átmenet. A hézagolást követően a hézagolt felületeket át kell csiszolni és a végső felületképzés előtt az egész gipszkartonfalat mélyalapozóval le kell kenni (Rigips Rikombi Grund).
Ez a felület alkalmas:
- tapétázás alá (közepes vagy durva szerkezetű tapétákhoz)
- fénytelen bevonatokhoz, festékekhez (pl. diszperziós festékek), amelyeket henger segítségével visznek fel a felületre.
A Q2 minőségű felület ráeső "súrló fény" esetén nem elégséges.
Termékek, melyek Q2 minőségi fokozatnál alkalmazhatók: Super, Vario, Rifino Top, ProMix Mega hézagoló anyag és a Rimano Plus A glettanyag.
Q3 minőségi fokozat
Amennyiben a hézagolt felülettel szemben magasabbak az elvárások, az alap és normál glettelésnél magasabb szintű megmunkálás szükséges. Ebben az esetben a Q3 fokozatnak megfelelő glettelést kell elvégezni, mely magában foglalja:
- a Q2 normál glettelést,
- a hézagok szélesebb kitöltését és csiszolását,
- a fennmaradó felület simítását.
A hézagolást követően a felületet szükség esetén átcsiszoljuk és a végső felületképzés előtt az egész gipszkartonfalat mélyalapozóval lekenjük (Rigips Rikombi Grund).
Ez a felületkialakítás alkalmas például:
- tapétázás alá (finom szerkezetű tapétával),
- hengerrel vagy szórással felvitt matt bevonatokhoz, festékekhez.
Még a speciális hézagolás esetében sem zárható ki, hogy „súrló” fénynél korlátozott mértékben ne lehessen esetlegesen felfedezni a kidolgozás nyomait, azonban ezeknek a nyomoknak a terjedelme és mértéke az alap gletteléshez képest enyhébb. A Q3 minőség iránti igényt a szerződésben rögzíteni kell.
Teljes felületi simításra alkalmas anyagok: Vario, Rifino Top, ProMix Mega hézagoló anyagok, valamint a Rimano Glet XL, ProMix Finish és Rimano Plus A végső felületképző glettek.
Q4 minőségi fokozat
A felülettel szemben támasztott legmagasabb követelmények kielégítéséhez a teljes felületet át kell simítani. A Q3 speciális gletteléstől eltérően itt a teljes felületet megfelelő minőségű finiselő réteggel simítjuk át. A Q4 minőségi fokozat magába foglalja:
- a Q2 normál glettelést,
- a fugák széles kihúzását,
- a teljes felület átsimítását (rétegvastagság min. 1 mm).
A glettelést követően a felületet szükség esetén átcsiszoljuk és a végső felületképzés előtt az egész gipszkartonfalat mélyalapozóval lekenjük (Rigips Rikombi Grund).
Teljes felületi simításra alkalmas anyagok: Vario, Rifino Top, ProMix Mega hézagoló anyagok, valamint a Rimano Glet XL, ProMix Finish és Rimano Plus A végső felületképző glettek.
Ez a felület alkalmas például:
- sima vagy strukturált tapétákhoz fényezéssel pl. selyem-, metálalapú tapéták;
- lazúrokhoz vagy más bevonatokhoz, közepes fényességig;
- súrló fény vagy más különleges megvilágításhoz;
- speciális, fénylő bevonatok, stukkó, márvány vagy hasonló speciális dekoratív bevonatokhoz.
Az ilyen felületképzés, amely teljesíti a legmagasabb esztétikai, optikai követelményeket, minimálisra csökkenti a kartonfelület és a fugák kirajzolódásának lehetőségét. Kedvezőtlen fényhatások sem rontják lényegesen a kész felület esztétikai megjelenését.
Különleges esetekben (fényes, lakk bevonatok) szükség lehet a gipszkarton felület további kezelésére. A tervezési szakaszban meg kell határozni a végső burkolatot vagy bevonatot, valamint a végső felület minőségi szintjét különös tekintettel a használatban várható megvilágítási körülményekre (kritikus fényviszonyok).