Építőlemezekkel kapcsolatos hírek

A RIGIPS ÉPÍTŐLEMEZEK RÖGZÍTÉSE

A csavar típusának és méretének kiválasztása

A gipszkarton építőlemezek fémvázhoz történő rögzítéséhez 212. típusú gyorsépítő csavarokat használunk. A fémvázhoz (pl. CD-profilhoz vagy CW-profilhoz) történő rögzítés során a csavarnak minimum 10 mm-re kell a fémbe behatolnia. A 12,5 , illetve 10 mm-es Rigips lapok egyszerű rögzítése érdekében 25 mm -es 212 típusú gyorsépítő csavarokat használunk.

A fa tartószerkezethez történő csavarozás során a  csavarnak legalább a lap vastagságával megegyező mélységben kell a fába hatolnia, de a minimális csavarozási mélység 20 mm. A 12,5 illetve 10 mm-es Rigips lapok egyszerű rögzítése érdekében 35 mm-es TD-típusú famenetű gyorsépítő csavarokat használunk. 
A csavarokat az építőlemez felületére merőlegesen kell behajtani.

Csavarozási mélység

   

A csavar minimális távolsága a lap széleitől A csavarok maximális távolsága egymástól csavarozási távolság
Eredeti hosszanti él (papírral bevont) 10 mm Ferde felületek és mennyezetek borítás 170 mm
Vágott él 15 mm Függőleges felületek borítása 250 mm

  

A speciális építőlemezek felszereléséhez a laptípushoz kifejlesztett csavart kell használni

Laptípus Csavar típus
Glasroc F építőlemez Glasroc F csavar
Glasroc H építőlemez Rigips Hydro csavar
Habito építőlemez Hartfix HD csavar
Climafit építőlemez Climafit Gold csavar
Xroc építőlemez Hartfix HD csavar
Blue Acoustic építőlemez Hartfix csavar
Rigidur H építőlemez Rigidur csavar

A Rigidur gipszrost építőlemezek rögzítése történhet kapcsokkal is. A Rigidur építőlemezek fa szerkezetre történő rögzítéséhez javasoljuk a horganyzott vagy rozsdamentes, gyantával kezelt felületű kapcsokat, amelyek megfelelnek a DIN 1052-2 szabvány előírásainak (nem részei a Rigips szállítási programnak). A kapcsok legkisebb átmérője 1,5 mm, a fába legalább 32 mm-re be kell süllyeszteni őket. A második réteg rögzítéséhez 1,5x10x25 mm-es kapcsokat kell használni. A csavar és a kapocs is akkor van a megfelelő helyen, ha a Rigidur építőlemez felületéből nem emelkedik ki, ugyanakkor az építőlemez síkjához képest legfeljebb 1,5 mm-re süllyed be.

A csavarok megfelelő mélységű besüllyesztése

Az építendő szerkezet minőségének érdekében ügyelni kell a csavar fejének megfelelő mértékű besüllyesztésére. A csavar akkor látja el a feladatát, ha a fejét a gipszkarton építőlemez síkjánál kb. 1 mm-rel mélyebbre hajtják be úgy, hogy a karton réteg mintegy alátétként a csavar feje alá simuljon. Ebben az esetben könnyű lesz a csavarfej elglettelése, nem fog kilógni a végső felület síkjából. Ha azonban a csavart túl mélyre hajtják be, a csavarfej átszakítja a kartonréteget, behatol a gipszmagba, és a szerkezet mozgásai során szép lassan elmorzsolja maga körül a gipszmagot, így a továbbiakban nem tart.
A nem megfelelő mélységben behajtott csvarokat újakkal kell pótolni, legalább 30-40 mm-re az eredeti csavarok helyétől.
A megfelelő mélységű csavarozás érdekében érdemes a szereléshez csavarbehajtó gépet vagy fúrógépbe fogható csavarbehajtó fejet használni.

Csavarfej megfelelő mélysége

A csavarozás sorrendje

A csavarozást úgy kell elvégezni, hogy a gipszkarton építőlemezek mindenütt tökéletesen felfeküdjenek a vázszerkezetre. A csavaroknak nem szabad feszültséget okozniuk az építőlemezben, mert az később repedések kialakulásához vezethet. Ezért a gipszkarton építőlemezek csavarozását középről indulva a lapok széle felé, vagy az építőlemezek egyik szélétől a másik széle felé haladva kell elvégezni.

Csavarozás több rétegű borítás esetén

Abban az esetben, ha a vázszerkezetre oldalanként két réteg gipszkarton borítás készül, az alsó rétegnél a megengedett csavarozási távolság az előírt kétszerese. Három rétegű borítás esetén az alsó rétegnél a csavarozási távolság a háromszorosára, a második rétegnél a kétszeresére növelhető. A legkülső réteg rögzítésénél mindig be kell tartani az előírt csavarozási távolságot. A csavarozási távolság az alsóbb rétegeknél csak akkor növelhető, ha a felső rétegek is még ugyanazon a napon felszerelésre kerülnek.

A gipszkarton építőlemezek elhelyezése

A gipszkarton építőlemezek felszerelésekor ügyelni kell arra, hogy gyári él gyári éllel, vágott él vágott éllel találkozzon. A gyári él és a vágott él egymáshoz illesztése nem elfogadható.

 

További tartalmak:

Az épület készültségi foka

Szállítás, raktározás és anyagmozgatás az építkezésen

A Rigips építőlemezek rögzítése

Hézagolás, glettelés

Minőségi felületi glettelés Q1-Q4

A szerkezetek dilatációja

A tűzgátló szerkezetek különleges szerelési követelményei

A hangszigetelő szerkezetek különleges szerelési követelményei

Felületkezelés