FELÜLETKEZELÉS

A Rigips rendszerek egyenes és sima felületüknek köszönhetően ideális alapot képeznek a felületek különböző kialakításaihoz. A felületképzések megvalósításánál az alkalmazott anyagok gyártói által előírt használati utasításokat és irányelveket be kell tartani (festékek, tapéták, ragasztók, burkolólapok és egyéb anyagok).

Az alapfelülettel szemben támasztott követelmények

A hézagolt felületnek száraznak kell lennie, s szükség esetén át kell csiszolni. A csiszolásnál ügyelni kell a hézagolt részekkel szomszédos kartonfelületek épségére. Festésnél, illetve a rendkívül sima felületet igénylő tapéták esetén (lakk- vagy vinil tapéta) javasoljuk a teljes felület átglettelését Promix Mega készre kevert glettelőanyaggal. A teljes felület átsimítását a közvetett megvilágítású – „fény a felület hosszában” – mennyezetek esetében, és más speciális esetekben, pl. csillogó és félmatt bevonatok alá is célszerű elvégezni.

Alapozó réteg

A további felületkezelés előtt – más felületekhez hasonlóan – a Rigips építőlemezeket is el kell látni – az alkalmazandó felületkialakításnak megfelelő – alapozó réteggel (átitatás). Átitató rétegként glettelés előtt és után, valamint festés alá mélyalapozót kell felhordani (Rigips Rikombi Grund). A végleges színezőanyaggal hígított alapozók nem töltik be az elválasztó réteg szerepét (amennyiben az eljárást a gipszkarton vagy gipszrost építőlemezekre való festék gyártója kifejezetten nem javasolja).
Tapétázás és festés előtt mindenképpen szükséges alapozó réteg (pl. Rikombi Grund) felvitele.
Kerámia burkolatok esetében a csempeburkolat alatti felső réteg gipszkarton építőlemezeket hézagolni nem kell, a hézagokat is flexibilis csemperagasztóval kell  kitölteni. Azokon a helyeken, ahol a felületet csapó víz is érheti (pl.: mosdók, zuhanyzó környéke), a burkolólapok felragasztása előtt vízszigetelő réteget kell felkenni. 

Végleges felületképzés

A gipszkarton és a gipszrost felületek festéséhez vizes hígítású (diszperziós, akril), légáteresztő festéket javasolunk. Szilikátos festékek akkor alkalmazhatók, ha gyártójuk garantálja azok megfelelőségét gipsz alapú felületekhez, és alkalmazásukhoz pontos utasítást közöl. Nem felelnek meg az ásványi alapú festékek (mész, vízüveg). Glasroc H Ocean felületekre olyan festéket kell használni, amely bírja a 100% relatív páratartalmat.
Minden esetben kövesse a festék- és tapétaragasztó gyártók és forgalmazók használati utasításait!

 

Felületkiegyenlítők

Amennyiben a Rigips lapok teljes felületét simítani kell, javasoljuk a ProMix Finish végső felületképző, készre kevert glett, Rimano Plus A vagy Rimano Glet XL felületkiegyenlítők használatát, 1–3 mm vastagságban. Alkalmazásuk előzőleg hézagolt lapokon történik. A jó tapadást és egyenletes száradást elősegítendő, a lapokat előzőleg Rikombi Grund alapozó réteggel javasoljuk lekenni. Az elválasztó alapozó réteget követően a Rigips lapokra ásványi- vagy szintetikus alapú vékony rétegű, vagy strukturált vakolat is felhordható, amennyiben ezek alkalmazását a gyártó javasolja.

 

Tapéta

Minden olyan tapéta használható, amelynek ragasztója vízzel hígítható. A tapétázást megelőzően vigyünk fel egy Rikombi Grund alapréteget (annak érdekében, hogy a tapétát a későbbiekben a Rigips lap roncsolása nélkül tudjuk eltávolítani).

 

Kerámia burkolatok

Általános szabályok: A burkolat önmagában nem biztosítja a lapok fröccsenő víz elleni megfelelő védelmét, ezért azokon a helyeken, ahol a felületet nagy valószínűséggel csapóvíz fogja érni (kád, zuhanyzó, mosdó), a burkolólapok felragasztása előtt vízszigetelő réteget kell felkenni. Különösen nagy figyelmet kell fordítani az egyes szerkezetek csatlakozásaira.
A burkolólapot flexibilis – a gyártó által gipsz alapú lapokhoz ajánlott – csemperagasztóval kell felragasztani. Alkalmazása során a gyártó utasításait kell követni. A ragasztót fogazott simítóvas segítségével lehet felhordani. Ügyelni kell a ragasztó megfelelő mértékű száradására. A burkolólapokat fugázó anyaggal ki kell fugázni, az áttöréseket, sarkokat tartósan rugalmas tömítő anyaggal (nedves terekben gombaölő hatásúval) kell kitölteni.
Kerámia burkolatok esetében a burkolat alatti felső réteg gipszkartont nem hézagoljuk, a hézagokat flexibilis csemperagasztóval kell kitölteni. 
Szárazvakolatra kerámia burkolat nem készíthető.

 

Kerámia lapburkolat fogadására alkalmas gipszkarton szerkezet

Amennyiben egy falszerkezetre kerámia lapburkolat kerül, úgy a falszerkezet megtervezésekor a következőket kell figyelembe venni:

  1. a kerámia burkolat mögött célszerű 2 rétegű gipszkarton építőlemez borítást készíteni, hogy a falszerkezet kellően merev legyen, esetleges rugalmas mozgása miatt ne dobja le magáról a rideg lapburkolatot.
  2. Amennyiben a 2 rétegű gipszkarton borítás nem kivitelezhető, úgy a falszerkezetben a fal merevségének növelése érdekében a függőleges CW-profilokat legalább 40 cm-re be kell sűríteni. Megjegyzendő, hogy a bordasűrítés rontja a falszerkezet hanggátlási értékeit.

 

Burkolatok száma Profiltávolság Habito H Hydro Blue Acoustic 2.0 Rigidur Glasroc H RBI,RFI

2x1 réteg

40 cm 660x330x7 330x330x7 330x330x7 300x300 330x330x7
60 cm 660x330x7   330x330x7 300x300  
62,5 cm     330x330x7    
2x2 réteg 30 cm 660x330x7 660x330x7 330x330x7 300x300 330x330x7
60 cm 660x330x7 330x330x7 330x330x7 300x300 330x330x7


A r​​​​agasztott kerámia burkolatok megengedett maximális tömege az egyes építőlemezek esetén:
• gipszkartonok és Glasroc H építőlemez: max. 32 kg/m2 kerámia burkolat
• Rigidur H gipszrost lapok: max. 50 kg/m2 kerámia burkolat

 

A fürdőkád csatlakozása

Testhang szigetelés céljából az alsó réteg Rigips lap és kád széle közé helyezzünk el filc szalagot. A felső réteg Rigips lap burkolat kb. 1 cm-rel a kád széle felett végződjön. Az itt jelentkező hézagot később tartósan elasztikus kittel töltsük ki.

 

Padlócsatlakozás

Hagyjunk kb. 1 cm hézagot a padlóvonal és a Rigips lap alsó éle között. A fal és a padló burkolatának átmenetében fordítsunk különös gondot a sarok tömörségére.a

 

További tartalmak:

Az épület készültségi foka

Szállítás, raktározás és anyagmozgatás az építkezésen

A Rigips építőlemezek rögzítése

Hézagolás, glettelés

Minőségi felületi glettelés Q1-Q4

A szerkezetek dilatációja

A tűzgátló szerkezetek különleges szerelési követelményei

A hangszigetelő szerkezetek különleges szerelési követelményei